Neden Paylaşırız ? Sosyal Paylaşımın Pisikolojisi

Neden Paylaşırız ?

İçeriğinizi daha çok insanın paylaşması için neler yapmanız gerekir?
Bu basit bir cevabı olması gereken basit bir soru aslında.
Düşündüğünüz kadar da zor ve karışık bir cevabı yok.

The New York Times Customer Insight Group ‘un yaptığı bir araştırma, insanların bir içeriği paylaşması için gerekli olan 5 unsuru ortaya koyuyor. Paylaşımın pisikolojisi üzerine yapılan bu araştırma, pazarlamacılar için çok önemli bilgiler içeriyor.

İnsanların neden paylaştığını anlamak, oluşturduğumuz içerik çin çok faydalı bilgiler kazanmamıza ve bloğumuzda kayda değer bir gelişme elde edebilmemiz için bize yol haritası oluyor.

Paylaşımın Pisikolojisi

Her şey ilişkiler ile alakalı.

İnsanlar sadece bildikleri, sevdikleri yada güvendikleri şeyleri satın alırlar yada paylaşırlar. En çok paylaşım, okuyucularınız ile sizin aradınızdaki kişisel ilişki sayesinde alınabiliyormuş. Çıkan sonuçlara göre, paylaşılan içerikte önemli olan okuyucularınızın başkalarıyla olan ilişkilerinden ziyade siz ile olan ilişkileriymiş.

Bakalım insanlar neden paylaştıkları ile ilgili neler söylemişler:

  1. Başkaları ile değerli ve eğlenceli içerikleri paylaşmak.  49% luk bir kesimin dediğine göre paylaşım yapmak çevrelerindeki kişiseli bir konu yada ürün ile ilgili bilgilendirmek ve o konuda fikir vermekmiş.
  2. Kendimizi tanımlama (Başkalarına). 68% lık bir kesim, insanların kendilerini diğer insanlara anlatmak ve kabaca nasıl birisi oldukları hakkında fikir vermeye çalışmak için paylaşım yaptıklarını dile getirmiş..
  3. İlişkilerimizi güzel tutmak ve geliştirmek için. 78% lik bir kesim, paylaşım yaparak insanlar ile iletişimde kalmak ve normalde çok görüşmediği kişiler ile bağlantılarını kopartmamak olduğunu söylemiş.
  4. Şahsi Tatmin. 69% lık bir kesim, paylaşım yaparak kendilerini Dünya’nın geri kalanı ile daha fazla iletişimde hissettiklerini söylemişler.
  5. Markaları ve Toplumsal Olayları yaymak ve diğerlerine iletmek. 84% ‘lük kesimde toplumsal olayları, problemleri çevrelerine iletmek için paylaşıyorlarmış.

Tamam peki biz bu veriler ile ne yapacağız? Bunları nasıl kendi blog yazılarımıza uygulayacağız?

1. Okuyucularınıza Değerli içerikler sunun. (Her seferinde)

Eğer okuyucularınız içeriğinizi paylaşıyorsa belli ki sizi yada içeriğinizi biliyorlar, seviyorlar yada güveniyorlar. Demek ki en önemli noktalardan birisi okuyucularınıza değerli içerikler sunmak. Kendinize şunu sorun, “okuyucularım bu yazıyı okurken harcadıkları zamanın karşılığı olarak ne gibi bir değer alıyorlar? Geçirdikleri zamana değiyormu?

Düşünebileceğiniz diğer opsiyonlar:

  • Yazılarınızı, okuyucularınızın bunu bir tavsite olarak almalarını sağlamak için nasıl daha pratik ve aksiyona yönelik hazırlayabilirsiniz?
  • Yazılarınızı, nasıl daha önce kimsenin yapmadığı kadar yeni ve benzersiz yapabilirsiniz?
  • Yazılarınızı, aynı konu hakkındaki diğer makalelerden daha değerli bilgiler veren bir hale nasil getirebilirsiniz?

Bunlara hemen şunu da ekleyelim ki iyi içerik her zaman biraz eğlence faktörünü içermelidir. Herhangi bir stok fotoğrafdan ziyade kendi hazırladığınız küçük bir görsel yada grafik kullanabilirsiniz. Bu tarz bir içerik diğerlerine göre daha fazla paylaşılma şansı bulacaktır çünkü insanları biraz olsun gülümseten yada eğlendiren yazılar olacaktır.

Eğer henüz yapmadıysanız Video yada infografik türünde içerikler hazırlayabilirsiniz, bu tip içeriklerde insanları eğlendiren yegane içeriklerden olarak kabul ediliyor.

Kısaca içeriğinizdeki eğlence ve küçük süprizler, paylaşılma oranını etkileyecek en önemli ayrıntılardır.

2. Okuyucularınızın kendilerini ifade etmelerine yardımcı olun.

Şahsen ben dijital kitapları severim, ama zaman zaman fiziksel bir kitabın rafın üzerinde durmasını istemiyor değilim. Kitapların kendimi ifade edebilmemi, geliştirmemi ve konulara farklı açılardanbakabilmemi sağlıyor olmalarını seviyorum. Ayrıca kitaplardan öğrendiklerimi paylaşarak çevreme de yararlı olabiliyor olmam da iyi hissetmemi sağlıyor.

Kendinize bir sorun bakalım, en son ne zaman insanların “kendilerini ifade edebilmelerine yardımcı olabilecek” bir içerik yazdınız?  Muhtemelen hiç böyle birşey olmadı değil mi? Evet insanların içerikleri arkadaşlarıyla paylaşmalarında ki en önemli faktörlerden birisi budur.

Örnek vermek gerekirse: “Veriye dayalı çalışan bir pazarlamacımısınız?” şeklinde bir makale, yukarıda bahsettiğimize çok güzel bir örnek olabilir.  Bu tür bir içerik ile yazar, okuyucunun kendisinin veriye dayalı bir çalışma stratejisinin olup olmadığını anlaması için bir kapı aralıyor.

Bu tür bir önerge, okuyucunun bu makaleyi okuyarak kendisini başkalarına ifade edebilmesini ve neticede bu makaleyi paylaşmasını sağlayacaktır. Makaleyi paylaşarak kendisinin veriye dayalı bir pazarlamacı olduğunu çevresindeki insanlara gösterme ihtiyacı duyacaktır.

3. Okuyucularınızı diğer okuyucularınız ile iletişime geçirin.

Okuyucularınız içgüdüsel olarak diğer insanlarla iletişim halinde olmak isterler. Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya araçlarının gördüğü ilgiyi düşünün.

İçerik pazarlamanın en önemli unsurlarından birisi, okuyucuların iletişime geçmesi ve içeriğinizi paylaşmasıdır.

Hemen bir örnek verelim: En son ne zaman bir blog makalesinin altına, o makaleyi paylaşmadan yorum yaptınız? Muhtemelen hiç böyle bişey olmadı değilmi?. Bir içeriğe yorum yada farklı bir şekilde bir katkı sağladıktan sonra mutlaka onu insanlarla paylaşma isteği duyarız.

Hatta bazı kullanıcılar yaptıkları yorumu bile Facebook yada Twitter da paylaşıyorlar.

Bence içeriklerimizi hazırlarken, okuyucuları yorumlar la yada farklı etkileşimlerle bir araya gelmelerinizi sağlamamız, o içeriğin paylaşılması ve değer görmesi için önemli bir unsur.

4. Kendilerini daha değerli hissetmelerini sağlayın.

New York Times ‘ın bir araştırmasında bir katılımcı şu şekilde yorum yapmış:  “yorum yaparak güzel içerikleri paylaşıyorum, bunu gören arkadaşlarımda yorumu kendi arkadaşlarına yardımcı olmak için paylaşıp yayıyorlar. Bu benim kendimi daha da değerli hissetmemi sağlıyor

Müthiş değil mi?! İçeriğiniz sadece insanlara yardımcı olup onların hayatlarında fayda sağlamıyor, ayrıca onlarında sizin gibi görünüp kendi arkadaşlarına yardımcı olmalarını sağlıyor.

5. Toplumsal olaylar ve sorunlar için bilinç yaratmak

Tabiki içeriklerin en çok paylaşılma sebebine gelirsek, okuyucuların en basit şekilde yazdıklarınızı beğenmeleri ve doğru söylediğinize güvenmeleridir. Blog yazarları olarak müdavim okuyucuları çok severiz…

Tabiki bu tip bir bağlılık öncelikle hak edilmeli, ama kitlelere ulaşmak için olmazsa olmazlardan da değil. Bize düşen, sürekli olarak en kaliteli içerikleri üretmek ve okuyucularımızı bilgilendirmek gibi gözüküyor. Yazdığımız herşeyin Twitter da yada benzer sosyal medya araçlarında paylaşılacak kalitede olmasını sağlamamız gerekiyor. Tahmin edersiniz ki bu tür bir konum zor ulaşılabilecek bir konum. Bıkmadan usanmadan yola devam edin, pes etmeyin.

Şurası bir gerçek ki paylaşılabilecek içerikler üretmek için sürekli olarak kaliteli içerikler üretmemiz ve bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirmemiz gerekiyor. Kimse kolay olduğunu söylemiyor ama denemekten de zarar gelmez değil mi?

Tasarımla kalın…

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…