10 Psikolojik Davranış ile Hayatınızı Kolaylaştırın

Kendinizi alıştırmanız gereken 10 Psikolojik Davranış.

İnsanlarla uğraşmak, iletişime geçmek ve sosyalleşmek, herkes için olmasada bazı durumlarda zor olabiliyor. İster iş dünyası ile ilgili ister özel hayatınız ile ilgili olsun bu psikolojik davranış şekilleri ve numaraları bilmek, birçok durumu daha kolay hale getirmek için işinize çok yaracayacak. Bu bahsedeceğim psikolojik davranış hilelerini, insanları kötü niyetli bir şekilde manipüle edip istediğinizi almak için yapılan hile ve numaralar ile karıştırmayalım. Kabaca bu numaralar başkaları ile olan genel iletişim ve ilişkilerinizi daha iyi bir hale getirecek irili ufaklı ipuçları diyebiliriz.

 

1. Tatmin olmadığınız bir cevap aldığınızda karşınızdakinin gözünün içine bakın.

Bazı durumlarda aldığımız cevabı beğenmeyebilir yada basitçe anlamayabiliriz. Bu tip durumlarda soruyu tekrar etmek yada başka sorular sormak yerine karşınızdaki kişinin gözünün içine bakın. Bu karşı tarafın kendini baskı altında ve köşeye sıkışmış hissetmesine yol açacak, dolayısıyla da düşüncelerini yada cevabını tekrar gözden geçirmesini sağlayacaktır.

Göz Teması

2. Birisi size sesini yükselterek konuşurken sakin kalın.

Sakin kalmak için elinizden geldiğince uğraşın. Sesi yüksek çıkan bir kişi genelde kızgın yada asabidir. Sizde sakinliğinizi korumazsanız istemeden bile olsa karşı tarafı kışkırtarak olayların büyümesine yol açabilirsiniz. Siz sakin kaldığınızda karşı taraftaki kızgınlık genelde kolayca durulacak ve yerini suçluluk duygusuna bırakacaktır. Bunun sonucunda sesini yükselten kişinin sizden önce alttan alıp özür dileme olasılığı katlanarak artacaktır.

Sakin Kalmak

3. Agresifliği kendinize yakın tutarak ondan uzak durabilirsiniz. ( Hönk!! Neay?)

Mesela bir yere toplantıya gidiyorsunuz ve toplantı salonunda gayet agresif olduğunu bildiğiniz bir kişi de olacak, muhabbetin kızışacağını tahmin ediyorsunuz yada toplantıda size karşı negatif bir tutum olacağını haber aldınız. Bu durumda bu kişiye çok yakın bir yerde oturmaya bakın. Kendinizi çok rahat hissetmeyecek ve durumun biraz garip olduğunu düşüneceksiniz evet ama emin olun bunları hisseden sadece siz olmayacaksınız. Araştırmalara göre, yakın mesafe ve yakın markaj insanları rahatsız hissettirmekte ve size karşı uygulayacakları agresyon düzeyini büyük miktarda azaltmaktadır.

4. Popüler olmak istiyorsanız herkesin isimlerini ezberleyin.

İş yada özel hayatınızdaki arkadaşlarınız arasında popüler olmak istiyorsanız, onlarla konuşurken isimleri ile hitap etmeyi alışkanlık haline getirmenizde büyük yarar var. İnsanlar isimleri ile hitap edildiklerinde anında kendilerini özel hissetmeye programlanmışlardır.

5. Stresli yada kızgın olduğunuz durumlarda düşüncelerinizi yazıya dökün.

Bazı durumlarda her insanda olabilecek birşey olan mental açıdan sıkıntılı yada stresli olma durumuna girebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen düşüncelerinizi bir günlük gibi yazın ve hemen defteri kapatın. İster inanın ister inanmayın bu şekilde yaptığınızda hemen işlerinize yada odaklanmak istediğiniz şeylere döneceksiniz, çünkü artık düşüncelerinizi ve fikirlerinizi birisi ile paylaştınız. Zihninizi kurcalayan yada ona yük olan herşey, onları paylaştığınız anda hafifler. Bunun sonucu olarak zihininiz rahatlayacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Not Tutmak

6. Karar veremediğiniz durumlarda kendinize daha az seçenek verin.

Bazı insanlar çok fazla seçenekleri olması yada daha fazla bilgiye sahip olmaları durumunda daha iyi karar verebileceklerini düşünür ve daha fazlasını seçenek isterler. Aslına bakarsanız çok fazla seçeneğinizin olması resmen felç edici bir durumdur. Bazı araştırmalar ve kanıtlara göre bir seçim esnasında düşünebileceğimiz ve karar verebileceğimiz maksimum seçenek sayısı 4 ile sınırlıdır. İyi bir karar verici olabilmek için her seferinde kendinize birkaç seçenek vermelisiniz. Bu şekilde her bir seçenek üzerine düşünmek ve gerekirse başka çareler aramak için gerekli zamanı kendinize vermiş olursunuz.

7. Doğru Postür kendinize güvenmeniz için çok önemlidir.

Bu psikolojik numaramız hem iş hemde özel hayatınızda aynı oranda işe yaramakta. Bu numara karşı cins ile olan romantik ilişkileriniz ve kariyer basamaklarını tırmanmak için size müthiş bir turbo güç verecek. Nasıl kendime güvenen birisi olabilirim? diye soracaksınız haklı olarak? Bunun en güzel yöntemi doğru ve kendine güvenen bir postürdür. Eğer kendinize daha fazla yer açarsanız, muhtemelen kendinize olan güveniniz de aynı oranda fazla yer kaplar, dolayısıyla büyür. Bu konudaki şu araştırmayı inceleyebilirsiniz.

8. Taş, Kağıt, Makas oyununda kesin zafer.

Bu numara baya bir ilgi çekici. Şu meşhur Taş,Kağıt,Makas oyununu oynadığınızı var sayalım. Tam rakibiniz hamle yapacakken birden rastgele bir soru ile onu şaşırtmayı deneyin. Genelde bu tip bir şaşkınlık karşısında insanların kafası karışır ve elleri kontrolsüz şekilde makas yaparak bu durumu dengelemeye çalışır. Hop taşı koydunuz mu zafer sizin…

Taş Kağıt Makas

9. Birisinden yardım isterken ona ihtiyaç duyduğunuzu hissettirin.

Eğer birisinden yardım isteyecekseniz cümleye, “Yardımına İhtiyacım var….” şeklinde başlayın. İnsanlar yapıları gereği ihtiyaç duyulduklarını hissetmeye bayılırlar ve suçlu hissetmekten nefret ederler. Dolayısıyla size yardım etmezse kendisini suçlu hissedeceği için yardım etmek daha iyi bir çözüm gibi gözükecektir. Cümleye bu şekilde başladığınızda büyük olasılıkla ihtiyacınız olan yardımı alacaksınız. Hemen deneyin bence…

10. İnsanlarla tokalaşmadan önce ellerinizi ısıtın.

Soğuk ellerin güvensizlik ile ilintili olduğunu biliyor muydunuz? Birisine dokunacak yada tokalaşacaksanız, hemen ellerinizin sıcak olmalarını sağlayın. Sıcak eller arkadaşça bir atmosfer olurşturur ve güven duygularını tetikler.

Diğer Psikolojik Davranış Numaraları;

  • Eğer birisinin sizi umursamadığını düşünüyorsanız, onun kalemini yada küçük bir eşyasını ödünç isteyin.
  • Eğer bir şarkıyı aklınızdan çıkaramıyor ve sürekli söylüyorsanız, hemen şarkının sonunu düşünün ve mırıldanın.
  • Eğer bişeyler taşımak için yardıma ihtiyacınız varsa, elinizdeki eşyayı karşınızdaki kişiye verirken onunla konuşun. Büyük ihtimalle sizinle konuşurken fark etmeden uzattığınız şeyi alacak ve taşımaya başlayacaktır bile.
  • Bir tanışma durumunda tanıştığınız kişinin göz rengini not edin. Bu bilgiyi kullanmayacak olsanız bile onu not etmeniz çok çok önemli. Bu optimum göz kontağı kurmak için bir teknik. İnsanlar bunu arkadaşça ve kendine güvenli bulmakta.
Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…