Üretkenliğinizi Tavana Vurduracak 8 Sabah Rutini

Sabah uyandığınızda doğru rutin alışkanlıklar kazanarak güne üretken ve performanslı başlayabilirsiniz. Bu Sabah Rutini uygulamaları için biraz gayret etmeli ve bir miktarda sabretmelisiniz. Umuyorum bu rutinler sizede bana olduğu gibi yardımcı olur… Lafı uzatmıyorum.

1. Mükemmel bir kahvaltı ile vücüdunuzun yakıtını fulleyin

Eminim sizde fark etmişsinizdir ki bazı sabahlar müthiş hisseder ve herşeyi kolayca yapabilecekmişsiniz gibi hissederken bazı sabahlarda beyniniz bir çamura bulanmış gibi miskin ve bitkin hissedersiniz. Güzel bir kahvaltı size günün kalanında gereken tüm enerjiyi verecektir. Sabah gereksiz şekerden uzak durursanız iyi olur aksi taktirde bu size gün ortasında bir acıkma krizi ile geri dönecektir. Sabahlarınız çok acele ile geçiyor ve hemen yardırmanız gerekiyorsa akşamdan hazırlık yapmak kesinlikle iyi bir fikir..

kahvaltı

2. Gününüze bir plan yaparak hızlı başlayın

Sağlıklı bir kahvaltıdan sonra güne hemen bir plan ile başlayın. Bence güne bir plan ile başlamak kesinlikle çok önemli bir adım. Kesin hatlarıyla katı bir plan olmasada olur ama bazı önemli konular için sıkı ve zaman ayırarak yapılması sizin yararınıza olacaktır. Her günü sonunda oturup birkaç dakikanızı ayırarak yarın için bir plan oluşturabilirsiniz. Geceden yazılmış bir plan ertesi günün başında “uff yaa abi hoşaf gibiyim biraz takılayım” kafasından çıkıp zaman kaybetmeden öncelikli işlerinize girişmenize ve vaktinizi doğru değerlendirmenizi sağlayacak.

3. Bir Sabah Rutini olarak Kurbağa Yemek

One demek la şimdi dediğinizi duyabiliyorum. Hemen açıyorum, Mark Twain abimizin şu sözünü çok yaratıcı ve ilham verici bulduğum için böyle dedim. “Sabah ilk iş bir kurbağa yeyin, böylecede günün geri kalan kısmında daha kötü hiç birşey olmayacaktır” Eğer sizde benim gibi hissedenlerdenseniz, bazı angarya ve zor işler size çekilmez ve korkulu rüya geliyordur. İşte bunun gibi sizin gözünüzü korkutan yada yapmak istemediğiniz bu işler sizin Kurbağa’nız oluyor. Bu pis işleri günün sonuna bırakıp bütün gün sizi içten içe kemirmesini istemiyorsanız günün ilk başlarında bu işleri hemen halledin. Bu durumda otomatik olarak birşeyler başarmış hissedecek, günün geri kalanındaki işleri halletmek için gerekli momentumu kazanacak ve kendinizi daha enerjik ve mutlu hissetmeye başlayacaksınız. Bir de olaya şöyle bakarsak bu zor işleriniz her halükarda gerçek bir kurbağa yemekten daha eğlenceli olacaktır. eheheh

Kurbağa

4. Pomodoro Tekniğini Deneyin

Neaay diye soranlara anlatayım. Pomodoro italyancada Domates anlamına geliyor. Bu tekniği bulan abi, domates şeklinde bir mutfak timer’ı kullandığı için böyle bir isim almış. Çok basit ama bir o kadarda efektif bir teknik, açıkçası bazı sabahlar bu tekniği kullanarak işleri çok efektif ve üretken bir şekilde hallediyorum. Peki nasıl yapıyoruz bu tekniği? İlk olarak kendimize yapmamız gereken bir iş buluyoruz. Akabinde mutfak zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlıyoruz. Zamanlayıcı 25 dakikanın sonunda DİNK diye ötünceye kadar bu işe odaklanıyoruz ve başka hiçbir dikkat dağıtıcı mevzuya bulaşmıyoruz. Evet bu kadar, öyle uzay mühendisliği gibi teknik bir mevzu değil fark ettiğiniz üzere. 25 dakika süreyle yapmanız gereken işi layıkı ile yapmanızı sağlıyor. Şu linke tıklayarak bu teknik ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün.

Pomodore

5. Parkinson Yasası’nı Kullanın

En sevdiğim ve sıkça kullandığım üretkenlik Hack’lerinden biriside Parkinson’s Law (Parkinson Yasası). Bu yasa kısaca “Bir iş, daima, bitirilmesi için kendisine ayrılan sürenin hepsini kapsıyacak şekilde uzar.” şeklinde özetlenebilir. Aslında günlük hayatınızda fark etmeden Parkinson Yasasını sık sık kullanıyorsunuz. Mesela sınava 4-5 saat kala nasıl gaza gelip cayır cayır ders çalıştığınızı ve sınavın nispeten iyi geçtiğini düşünün. Yada normalde 1 gün sürecek olan ama ansızın beklenmedik bir misafirin gelmesi söz konusu olduğunda 1 saatte odanızı yada evinizi bal dök yala şeklinde tertemiz ettiğinizi hatırlayın.

İşte günlük hayatınızda daha üretken olabilmek için Parkinson Yasasını kullanın ve yapılması gereken işleri en verilmli şekilde yapabilmek için kendinize deadline’lar belirleyin. Fark edeceksiniz ki bir iş için kısa deadline lar belirlediğinizde daha iyi odaklanacaksınız ve verimliliğiniz tavana vuracak.

6. Dikkat Dağıtan Herşeyi Kapatın

Sabah yataktan kalktığınız gibi telefonu elinize alıp facebook da neler olmuş diye aşağı doğru haber kaynağını kaydırmayamı başlıyorsunuz? Yoksa hemen e-maillerinizi mi kontrol ediyorsunuz? Aslına bakarsanız bende uzun bir süredir bunları yapıyordum fakat bu yıl sabah rutinlerimde köklü bir değişikliğe gittim ve dikkat dağıtacak herşeyi kapatıp, yeni başlayan gün içinde yapmam gerekenlere odaklanarak başladım. Güne sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederek başlarsanız güne pasif şekilde başlarsınız. Gün içindeki hedeflerinize odaklanmak yerine cevap verme yada ona buna laf yetiştirmeye odaklanırsınız. Şahsen ben sabah dikkat dağıtacak herşeyi kapatıp güne başladığımda daha üretken olduğumu ve güne hızlı başladığımı fark ettim. Öncelikleri belirleyip sonra hedeflediğim saatlerde yine sosyal medya ile uğraşmaya bol bol vaktim kalıyordu.

facebook

7. Size destek olacak Partnerler Seçin

Sabah Rutini mevzusunda daha üretken olabilmenize yardımcı olacak partnerler seçmeye dikkat edin. Bunun sizinle aynı hedeflere sahip bir kişi olma gibi bir zorunluluğu yok. Hata aynı şeylerden hoşlanmayan, farklı hobileri ve işleri olan kişiler bile olabilir, zira birbirinize destek olup gaza getirerek hedeflerinize ulaşma konusunda daha iyi ilerleyebilir, birbirinize zaman hedefleri koyarak süre sonunda durum değerlendirmeleri bile yapabilirsiniz.

8. Her gün biraz da Ana hedefinize vakit ayırın

Gün içindeki hedeflerinize ayırdığınız zamanın bir kısmınıda sahip olduğunuz ana ve uzun soluklu bir hedefe ayırmaya çalışın. Her gün en azından 5-10 dakika bile ayırsanız gün geçtikçe küçük küçük zamanlarda çok büyük ilerlemeler kaydettiğinizi göreceksiniz. Bu küçük ilerlemeler uzun süreli hedefiniz için gerekli adımlar olacak ve her atığınız küçük adım ve küçük zafer size daha da özgüven getirecek ve keyfiniz yerine gelecek.

Evet işte sabahları edineceğiniz 8 küçük Sabah Rutini ile nasıl daha üretken ve verimli olabileceğinize kısaca değindik. Bugünden itibaren sizde bu maddeleri ufaktan uygulamaya başlayın. Emin olun birkaç gün içinde ne kadar büyük bir fark yarattığını görecek ve daha da gaza geleceksiniz. Demedi demeyin beni dinleyin…

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…