Daha Üretken Olmak için Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Hepimizin kabul etmek istemediği kötü alışkanlıkları vardır. Bu kötü alışkanlıklardan bazıları bizi daha üretken olmaktan alıkoyarken bazıları da daha sıkı çalışmamızı ve hayatlarımızdaki stresi uzaklaştırmamızı sağlar.

İşlerimizi yapabilmek, yaparken de harcadığımızı enerjiden ve zamandan kazanmak için bu kötü alışkanlıkları bir kenara bırakmamız gerekiyor.

Kendinize bir sorun bakalım, hangi kötü alışkanlıklar üretken olmanızı kısıtlıyor?

10-Kotu-Aliskanlik

Kötü Alışkanlıklar = Verimsizlik

Hayat zaten gün içerisinde bize yeterince stres ve meşguliyet veriyor. Hayatınıza daha fazla karmaşıklık getirmenize ve işleri zora koşmanıza gerek var mı sizce? Kötü alışkanlıklarımız hayatımıza tamda bu bahsettiğimiz karmaşıklığı ve stresi eklemekten başka bir işe yaramıyorlar.

Şimdi bu kötü alışkanlıkları kırıp, kendimizi ekstra stres ve yorgunluktan kurtarmamız için gerekli formüllere bir göz atalım mı ne dersiniz?

Daha üretken olabilmek için bırakmamız gereken 10 kötü alışkanlık

1 – Multi-tasking (Çok görevi aynı anda yapabilmek)

Hiç bir işin üzerindeyken diğer bir işe girişmek zorunda kaldığınız, ama sonuçta iki işide bitiremediğinizi fark ettiğiniz oldu mu? Multi-Tasking aslında güzel ve yararlı bir kabiliyet gibi gözüksede çoğu durumda bir çok işi başlatıp hiç birini bitirememe gibi durumlara yol açar. Benim tavsiyem, başka bir işe girişmeden önce daha öncelikli yada daha önemli olan işe konsantre olun ve önce onu bitirin.

2 – Bahane Bulmalar

İnsanoğlu genellikle bir iş bitmediyse hemen suçlayacak birşey yada birisini bulma eğilimindedir. Hemen bu olayın ardından “Hayat her zaman adil davranmaz arkadaşım” şeklinde en klişe laf gelir ama neticede hiçbir iş bitmemiştir.

3 – Sürekli E-Mailleri Kontrol Etmek

Günde kaç kez e-maillerini kontrol ediyorsunuz?  10 – 20 – 50 – 100 ? Elinizdeki işi bitirmek yerine paso saçma sapan bir şekilde e-maillerinizi kontrol etmekten vazgeçin.

E-Mail-Kontrol

4 – Çok fazla Haber Takip Etmek

Haberler küçük dozlar halinde alınmalıdır derler hehehe. Eğer gün içerisinde haberleri okumaya çok fazla zaman harcarsanız, yoğun seviyede negatif enerji almakla kalmaz üzerine çok fazla boş vakit harcamış olursunuz. Çok fazla site gezerek bir ton haber ve makale okumayın, bırakın onlar size gelsin. RSS aboneliği başlatın.

5 – Dağınık Bir Masa ile Çalışmak

Başkalarına göre dağınık olsada siz neyin nerede olduğunu biliyor olabilirsiniz ama yinede dağınık bir masada çalışıyorsanız bu kesinlikle verimli çalışmanızı engelleyecektir. Yığın olarak üst üstte yığılmış şeyler toplamak değildir ehehe masanıza çeki düzen verin.

daginik-masa

6 – Yakınmak

Hayatınızı, iş yapmaktan ziyade sürekli olarak yakınan tipler gibi geçirmeyin derim. Eğer birşeyden memnun değilseniz o konuda birşeyler yapın. İşinizi değiştirebilirsiniz, sevgilinizi de değiştirebilirsiniz hatta ve hatta yeterince uğraşırsanız kendinizi bile değiştirebilirsiniz.

7 – Yemek Yerine Abur Cubura Vurmak

İstikrarlı şekilde sürekli olarak abur cubur ile beslenmek direk olarak sağlıksız bir yaşam tarzına giden en kısa yoldur. Ayrıca, günün sonuna doğru tüm enerjinizi kaybetmenizin de sebebi tamamen abur cuburlardır. Yemek Sonrası Zombisi olmak istemiyorsanız sağlıklı öğünler yemeye çalışın. Sağlıklı öğünler vücudunuza gerekli tüm enerjiyi verecektir.

Abur-Cubur

8 – Egzersizlerden Kaçmak

Durum biraz sıkışık yada sıkıcı bir hal aldıysa ilk kurban her zaman egzersizler ve spor aktiviteleridir. “Şu anda Egzersize vaktim yok” tamamen bir bahanedir, (2.inci maddeye geri dönün eheh) Egzersiz yapmak için her zaman vaktiniz vardır, egzersiz ve spor aktiviteleri, vücudunuza ve motivasyonunuza pozitif yönde etki eder.

9 – Tasmayı Cep Telefonuna Vermek

Bu ilişkide kim patron? Sizmi yoksa Akıllı telefonunuz mu? Telefonunuz çalıyor diye onu açmak zorunda değilsiniz. Her bip sesine yada titreşmeye atlayıp telefonu elinize almayın. Sadece şunu hatırlayın ki o cihaz sizin konforunuz için var, siz onun konforu için değil…

10 – İşi İlk Seferinde Yarım Yamalak Yapıp Bırakmak

Eğer işe kendinizi yeterince vererek yapmazsanız sonuçta yarım biri iş yaptığınızı göreceksiniz. Jeffrey Mayer abimizin şu sözü burada cuk diye oturacaktır diye düşünüyorum; “Eğer bir işi tam olarak yapacak vaktiniz yoksa, sonradan düzeltmek için nasıl vaktiniz olacak ?” Her zaman bir işi yaparken elinizden gelen en iyi şekilde yapın, ilk seferinde doğru olarak ve son kez yapıp bitirin.

Daha Verimli Çalışmak için Kötü Alışkanlıkları Bırakın

Kötü alışkanlıklarınız size ekstra stres katarak işinizi daha zor bitirmenize mi yol açıyor?

Alışkanlıklarınızı inceleyin, size yardımları mı oluyor yoksa işinizi yokuşa mı sürüyorlar?

Belkide bazı kötü alışkanlıkları düzeltip iyi olanlar ile değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Tasarımla kalın…

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…