Daha Zeki Olmak için Yapacağınız 23 Rutin Mevzu

Zeki olmak bir gecede çat diye sihirli bir şekilde kazanabileceğiniz bir özellik değil malesef. Her gün biraz zeka için alıştırmalar yapmalı ve günlük bazı alışkanlıklar edinmelisiniz.

İşte biraz daha zeki bir kişi olabilmeniz yolunda size yardımcı olabilecek birkaç örnek alışkanlık:

Zeki

1. Her gün 10 yeni fikir bulun.

Günlük bir probleminize çözüm bulabilir yada süper bir film fikri bulabilirsiniz. Hangi konuda olursa olsun fark etmez, yeter ki beyninizdeki fikir bulma kaslarını çalıştırın. Belki bu alışkanlığın sonunda yeni bir iş fikri bulabilirsiniz, belkide yeni bir kitap yazarsınız… Kim bilir! ehehe

2. Gazete Okuyun.

Neaay gazete mi? dediğinizi duyar gibiyim ehehe. Gazete okumak, Dünyada meydana gelen önemli mevzulara ve olaylara karşı fikir sahibi olmanızı sağlamanın yanı sıra, alakasız gibi görünen konular arasındaki noktaları birleştirebilme ve olaylar hakkında kendi izlenimlerinizi oluşturabilme gibi yetenekler kazanmanızı sağlayacaktır. Bonus olarak arkadaş ortamlarında ve gurup etkinliklerinde bol bol konuşacak meteryalinizde olacak ehehe.

3. Şeytanın Avukatını Oynayın.

Yeni öğrendiğiniz bir şeyi ele alın ve bu konu hakkında herkesin aklına hemen gelmeyecek bir bakış açısından bakarak yeni ve size özgü bir bakış açısı geliştirmeye çalışın. Bu bulduğunuz yeni bakış açısına kanıtlar arayın ve bulmaya çalışın, bu esnada açık fikirli olmaya özen gösterin. Kim bilir belki bulduğunuz kanıt sayesinde fikriniz değişebilir… Bunu hergün tekrar edin, böylece olaylara farklı bir bakış açısından bakabilme yetisi kazanacaksınız.

Eğer bu maddeyi nasıl uygulayacağınız konusunda takıldıysanız ve aklınıza birşey gelmiyorsa, gazetelerde ve farklı mecralarda bulabileceğiniz kritikler ve detaylı incelemeleri okuyabilirsiniz. Bunlar insanların çeşitli konulara karşı ne şekilde argümanlar oluşturduklarını anlamanızı ve sizinde buna benzer yollar bulmanızı kolaylaştırabilir.

4. Roman yada kurgusal olmayan  bir kitabın herhangi bir bölümünü okuyun.

Haftada bir kitap okumayı hedefleyin. Emin olun gün içerisinde kitap okuyacak irili ufaklı zamanlar bulabilirsiniz. Bunlar dinlenme vakitleri olabileceği gibi sırada beklerken ve toplu taşımada ilerlerken falan olabilir. Okumak zihninizi ve düşünce sisteminizi olumlu etkilemenin yanında diğer okuyucular ile sosyalleşmenizi ve fikir alışverişi yapabilmenizi sağlar.

Romanlar ve kurgusal kitaplar farklı karakterleri anlamanızı ve onların bakış açısından dünyaya bakabilmeyi öğretirken kurgusal olmayan kitaplarda size, politika ve pisikoloji gibi yeni konuları ve mevzuları öğrenme şansı verir.

ted talks

5. TV izlemek yerine eğitici videolar izleyin.

Bazen sevdiğiniz bir konu ile ilgili okumak yerine izlemek daha eğlenceli gelir değilmi? Bu sayede diğer insanların aynı konu hakkındaki fikirleri ve tecrübelerinide öğrenme şansınız olur.

Eğitici videoları nereden bulacaz arkadaşım?” diyenler için hemen yapıştırıyorum; TED Talks isimli mevzu yıllardır kendi konularında ki en baba insanların verdiği seminerleri ve panelleri bulabileceğiniz yegane yerdir. İzleyin izletin örnek alın kendinizi geliştirin. Ayrıca Youtube kanallarıda bu konuda size yardımcı olabilir, örnek olarak hemen SmarterEveryDay isimli kanalı tavsiye edebilirim. Buradaki videolar çoğunlukla anlattıkları konuları daha sindirilebilir ve kolay anlaşılabilir şekilde ele alarak izleyiciyi sıkmadan bilgilendirme yoluna gidiyorlar.

6. İlginç konulardaki RSS beslemelerine abone olun.

Facebook ve Twitter daki ilginç karakterleri takip ederek sürekli yeni ve ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz. Yine güzel bir örnek vermem gerekirse, sizde benim gibi bilim ve teknoloji  konularına karşı ilgiliyseniz I Fucking Love Science isimli müthiş Facebook Sayfası ve websitesini takip edebilirsiniz.

7. Favori bilgi kaynaklarınızı günlük olarak ziyaret edin.

Hergün bilgi açlığınızı doyurmak için Quora, Stack Overflow ve özellikle de çeşitli blogları takip edip okumayı ihmal etmeyin. Bu son derece kolay bir alışkanlık bence, çünkü diğer kullanıcılar sizin için bilgileri paylaşıyorlar zaten. Sizin tek yapmanız gereken sadece ilginizi çeken konular ile ilgili paylaşımlar yapan kişileri takip etmek. Pocket isimli uygulamayı kullanarak bazı makaleleri daha sonra okumak üzere kaydederek zamandan kazanmanın yanı sıra gece yatarken inceleyip yatmadan önce yatağınıza uzandığınızda üzerinde düşünmek için iyi de bir fırsat yaratmış olursunuz.

8. Öğrendiklerinizi insanlar ile paylaşın.

Eğer fikirlerinizi tartışacak ve analiz edecek birisini bulursanız çok iyi olur. Böylece her ikiniz de bilgilerinize yenilerini katar ve farklı perspektiflerden olaya yaklaşma şansı yakalarsınız. Unutmadan, fikirlerinizi başkalarına anlatırken üzerlerinde uzmanlaşma ve konuya daha iyi hakim olma gibi yetilerde kazanırsınız. Hatta başkaları ile paylaşma faslı sadece karşılıklı konuşma olarak kalmasın, hemen bir blog başlatıp internet ortamındada paylaşıma başlayabilirsiniz.

speak

9. iki liste yapın: İşiniz ile ilgili şu anda öğrenmeniz gerekenler için bir tane ve ileride kazanmak istedikleriniz ile ilgili bir tane daha.

Listeleriniz ile başa çıkabilmek için en iyi yollardan birisi, öğrenmek istediğiniz konuyu seçin, sizi bu konuda eğitecek tüm kaynakları toplayın ve son olarak hergün bunlar üzerinde düzenli çalışın.

Örnek olarak bilgisayar ile alakalı bir işiniz varsa, ilk listenizde hergün Python ile ilgil yeni şeyler öğrenmek yada MongoDB ile ilgili bir takım denemeler yapmak gibi maddeler olabilir.

İkinci listenizde ise uzun vadeli planlarınız yer alsın: yine örneklendirmek gerekirse bunları öğrendikten sonra pazarlamayamı yöneleceksiniz yoksa veri mimarisi üzerinemi devam edeceksiniz? Bu planlar ile ilgili küçük hedefler belirleyin ve bunları bir kenara yazın.

10. Hemen bir “Bunları Yaptım” listesi hazırlayın.

Her günün sonunda, bugün tamamladıklarınızı yazın. Bu  hallettiğiniz işler ile ilgili olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle yapmak istedikleriniz ile ilgili şüpheleriniz yada korkularınız varsa. Bu aynı zamanda sizin üretkenliğinizi yansıtacak bir şablon olmanın yanı sıra, yarın ki yapılacaklar listenizi oluştururken yararlanacağınız bir kılavuz niteliği de taşıyacaktır.

11. Öğrendiklerinizi yazın.

Bir blog yazmaya başlayabilir yada inkpad isimli app sayesinde öğrendiğiniz herşeyin bir listesini tutabilirsiniz. Bu başardıklarınızın kayıtlarını tutmak için müthiş bir yol olmasının yanında çokda güzel bir motivasyon kaynağı olacaktır. Emin olun bir aşamadan sonra, günün sonunda yazabilmek için gün içerisinde birşeyler başarmak ve öğrenmek isteyeceksiniz.

12. Zihninizi uyarın.

Günlük bir koşuya yada yürüyüşe çıkmak, beyninizin akışını düzenlemenin yanı sıra ruhsal sağlığınıza da yararlı olacaktır. Bu tip faaliyetler ayrıca zor kararlar verirken ve yeni bilgiler aldığınızda bunları güzel bir şekilde beyninize işlemek için çok yararlıdır.

Koşu

13. Online kurslara katılın.

Kendinize çok yüklenmeden bir yada 2 farklı konu seçip onlara odaklanın. Hergün biraz zaman ayırın ve bu kurslara sadık kalarak günlük planlamalar ile öğrenmeye devam edin.

14. İlginç bulduğunuz bir kişi ile sohbet edin.

Tamamen yabancı birisi bile olsa çekinmeyin ve o kişiye yaklaşmaya çalışın. İlgi alanlarını sorun ve bu ilgi alanlarını nasıl keşfettiklerini öğrenmeye çalışın. Genelde en çok şeyi tanımadığınız kişilerden öğrenebileceğinizi unutmayın.

15. Sizden daha zeki kişiler ile takılmaya çalışın.

Elinizden geldiği kadar zeki insanlarla vakit geçirmeye çalışın. Hergün size ilham veren yada en azından size ilginç gelen bir kişi ile bir kahve için, sohbet edin.

Öğrenme konusunda her zaman alçak gönüllü ve mütevazi olun. Mümkün olduğunca çok soru sorun, eğer etrafınızda sürekli olarak sizden daha bilgili kişiler olursa, her gün yeni birşeyler öğrenmekten başka yapacak şeyiniz olmaz.

16. Soru Sorun.

Eğer ilgi çekici yada havalı birşeyler duyduysanız, o anın kaçmasına izin vermeyin. Hemen takip edin — merakınızı besleyin ve sorular sorarak kafanıza takılanları öğrenin.

17. Hergün bir kelime isimli Ugulamayı kullanın.

Kelime haznenizi geliştirmek, günlük birçok şeyde faydalı olabileceği gibi, gireceğiniz birçok sınavda ve kültürel ortamda size yarar sağlayacaktır.

Hatta başka dillerdeki kelimeleri dahi öğrenme yoluna gidebilirsiniz. Her gün başka bir dilde 10 farklı kelimeyi öğrenmeye çalışın mesela. Bu konuda size verebileceğim ipuçları LiveMocha, Basuu, yada DuoLingo gibi araçlar kullanmanız.

livemocha

18. Korkutucu Birşey Yapın.

Güvenli koruyucu fanusumuzdan dışarı çıkmak bizi daha bilge birisi yapar” Her gün kendinizi biraz daha ileriye itin. Mesela topluluk önünde konuşma olayına girişin yada bu biraz fazla geldiyse önce küçük adımlar atarak başlayın. Belki uzaktaki birisine anlatmak istediğiniz şeyleri mektup yazarak iletmek güzel bir başlangıç olabilir.

19. Yeni Yerler Keşfedin.

Eğer çok fazla seyahat etme şansı bulamıyorsanız, en azından oturduğunuz şehirde bir takım yerler keşfetmeye çalışın. Yeni insanlarla tanışın, yeni şeyler öğrenin ve dünyanın nasıl çalıştığı ile ilgili fikirler edinin. Emin olun bunlar evde oturup tv izlemek yada bilgisayarın başında takılmaktan çok çok daha üretken olacaktır.

20. Akıl gerektiren oyunlar oynayın.

Scrabble yada Satranç gibi oyunlar direk olarak zihninize faydalı mevzulardır. Bu oyunları oynarken kendinize meydan okuyun. Hemen örnek verelim, Scrabble oynarken sözlük kullanmayın mesela.. Hatta Sudoku ve buna benzer oyunlar ile problem çözme yetilerinizi geliştirmeniz mümkün.

21. Hiç bir şey yapmadan geçirecek bir zaman yaratın.

Bazen sessiz ve sakin bir ortamda oturmak ilham gelmesi açısından yararlı olabilir. Bu dinginlik gününüze de yansıyacak ve iyi geçmesini sağlayacaktır.

22. Üretken bir hobi edinin.

Günlük olarak yapacağınız bir hobi sizi aktif olarak öğrenmeye itecektir. Bu hobi örgü örmek de olabilir, balık tutmakta, hatta hergün yeni bir parçayı çalmayı öğrenmek olabileceği gibi fizik kitaplarından teoremler okumaya kadar gider.

23. Öğrendiklerinizi Uygulayın.

Yeni bir kodlama dili öğrendiyseniz yada yeni bir enstrüman çalmayı öğrendiyseniz bunu hemen gerçek hayatta sürekli olarak uygulayın ki kalıcılığı artıp beyninizde yer etsin. Unutmayın ki ÖĞRENMEK daha zeki olmaya giden yolda en büyük yardımcınız ve destekçinizdir.

Bugünlükte bu kadar,

tasarımla kalın…

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…