Fotoğraf ile Tanışma ve Her şeyin Başlangıcı

Fotoğraf çekmek çok küçük yaşlardan beri en sevdiğim uğraşlardan biri olmuştur. Henüz 8 yaşımdayken 36 pozluk manuel bir makina ile lego dan yaptığım oyuncakları fotoğraflayarak bu müthiş dünyaya giriş yapmıştım farkında olmadan. Vakit geçtikçe fotoğraf makinaları ve yapabildikleri konusunda büyülenmeye devam ediyordum. İlk aynalı SLR makinamı kullanmaya başladığımda sevincimi ve şaşkınlığımı halen daha hatırlarım. “Arkadaşım biz şimdiye kadar fotoğraf çekmiyormuşuz” nidalarıyla bir süre tüm çevremdekileri ve arkadaşları bunalttığım söylenir.

Günümüz DSLR makinalar içerisinde Video özellikleri ve renk tonunu beğenmem sebebiyle Canon tercih ediyorum. Ayrıca 1950 lerde ve takip eden yıllarda üretilen m42 bayonetli ( eskiler vidalı lens de der ) ile çok keyifli fotoğraflar çekmeye bayılıyorum. Her ne kadar elektronik ve dijital teknoloji de ki gelişmeler lenslere yeni bir soluk getirsede, lens camları ve optikleri işleme konusunda hatrı sayılır bir teknolojik gelişme olmadığı için eski KALİTE‘li lensler, günümüzdeki pahalı teknolojik lenslerle kıyasla çok güzel işler çıkartıyorlar. Bu eski lensleri internetten, antika pazarlarından ve bilimum eşden dosttan toplayarak denemeler yapıyorum. Ortaya inanılmaz güzel kareler çıkıyor. Örnek olarak şu sıralar en favori m42 lensim olan Asahi Optics SMC Takumar 50mm f1.4 ile ilgili yaptığım küçük bir inceleme ve örnek fotoğrafları blog bölümünden takip edebilirsiniz. Optiklerinde kullanılan Radyoaktif Thorium 232 elementinden dolayı  zararsız derecede radyoaktif olması ile bilinen bu inanılmaz lens ile çektiğim kareleri incelemenizi tavsiye ediyorum.

Sözü daha fazla uzatmak istemiyorum, aşağıda kendi çapımda çektiğim karelerden bir bölümünü bulabilirsiniz. Umarım beğenirsiniz…