Hiçbir Zaman Milyoner Olamayacak Olmanızın 4 Sebebi

Rutin
Daha Zeki Olmak için Yapacağınız 23 Rutin Mevzu
16 Ağustos 2015
Kahve Dükkanları
Kahve Dükkanları ve Şeker Oranları
24 Nisan 2016
Hepsini Göster

Hiçbir Zaman Milyoner Olamayacak Olmanızın 4 Sebebi

Milyoner

4 basit sebepten dolayı muhtemelen bir milyoner olamayacaksınız.

Fransız Riviera‘sında rahatlatıcı tatiller, erken emeklilik ve hayır kurumlarına büyük miktarlarda bağışlar. İşte birçok insanın aklına ” Milyoner ” denilince ilk gelen şeyler bunlar.

Muhtemelen siz bu yukarıdakilerin hiç birisini yaşayamayacak ve tecrübe edemeyeceksiniz. Üzgünüm…

Tabiki şimdi sıralayacağımız 4 engeli aşmak ve hayatınızı bu yönde geliştirme yoluna giderseniz milyonerler klübüne giriş için bir şansınız olabilir. Bu saydığım 4 engelin açıklamasının hemen ardından zaman kaybetmeden “Hemen yapmanız gerekenleri” de ekleyeceğim. Böylece çıktığınız bu yolda ilk adımı atmış olacaksınız.

Haydi başlayalım öyleyse. İşte milyoner olmak için önünüzde duran en büyük 4 engel;

1. Para’nın nasıl çalıştığını bilmiyorsunuz.

Para çok karmaşık bir konu olmamasına rağmen sadece bir kısım insan onu tam olarak anlamakta ve nasıl çalıştığını kavramış durumda. Siz farkında mısınız? Hemen eğitim sistemini yada ailenizi suçlamaya başladığınızı duyar gibiyim. Üzgünüm ki aslında tüm sorumluluk sizde. Kısa zamanda nasıl para kazanılacağını, paranın nasıl elde tutulacağını ve nasıl yatırım yapılacağını öğrenmeniz gerekmekte.

Milyonerler, paranın keşfedilecek, kazanılacak yada şans eseri ortaya çıkarılabilecek birşey olmadığının gayet farkında olan insanlardır.
Zenginlik kesinlikle kaza değil, aksine aksiyon dan ibarettir. Zenginlik Dünya’daki en büyük oyunlardan birisidir, eğer kazanmak istiyorsanız kesinlikle kuralları iyi öğrenmelisiniz. Ne duruyorsunuz, hemen öğrenmeye başlayın.

Milyoner

Acil Eylem Planı: Hemen Para’dan bahseden birkaç güzel kitap edinin ve okumaya başlayın. Birkaç örnek vermek gerekirse:

Rich Dad, Poor Dad – Robert Kiyosaki
The Total Money Makeover – Dave Ramsey
The Richest Man in Babylon – George Clason
Fakat sadece okumak yetmiyor, içindeki bilgileri tamamen kavrayın. Eşinizle, annenizle yada arkaşlarınızla tartışın. Kişisel finans öğretilebilen bir olgudur. Bir kere bu konuda uzmanlaştıktan sonra zenginliğin aslında eskiden düşündüğünüz kadar zor elde edilen birşey olmadığını fark edeceksiniz.

2. Eğitime önem vermiyorsunuz.

Tamam anladım, çok yoğunsunuz…

Günde 25 saat çalışıyorsunuz, hiç boş vaktiniz yok ve yinede işleri zamanında yetiştiremiyorsunuz. Bu Girişimci (Entrepreneur) dediğimiz kişilerin hayat tarzı tam olarak budur ve sonuç olarak birşeylerin feda edilmesi kaçınılmazdır. Genelde bu feda edilen şey eğitimdir, malesef bu da milyoner olma yolundaki en büyük engellerden birisidir. Zengin insanlar, ne kadar işleri olursa olsun hiç bir zaman öğrenmeyi bırakmazlar

The Tim Ferriss Show da denk geldiğim bir Noah Kagan röportajında “Her sabah okumak için kendime vakit ayırıyorum, ayrıca her Salı da benim sadece birşeyler öğrenme ye ayırdığım günüm” diyor.

Sizin böyle ayarladığınız bir “Öğrenme Günü“nüz var mı? Yoksa yumurta kapıya dayandığında hemen bişeyler uydurma yoluna mı gidiyorsunuz? Sanırım cevap belli ehehe

Kagan, ferriss ve diğer başarılı girişimcilerin tavsiyelerini dinleyin: ne kadar yoğun olursanız olun, hiç bir zaman öğrenmeyi bırakmayın.

Milyoner

Acil Eylem Planı: The Tim Ferriss Show Noah Kagan ile Röportaj bölümünü dinleyin. Bana güvenin, bunu dinlemek sizi boş boş dizi yada film izleyerek vakit kaybetmektense milyonerliğe bir adım daha yaklaştıracaktır.

3. Gelen Parayı Harcıyorsunuz.

Her ay elinizde kalan ekstra parayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anladım, elinizde pek para kalmıyor değil mi? Patron zaten çok maaş vermiyor. Şirketiniz tam olarak rayına girmedi değil mi? Yada bunlardan başka bahaneleriniz mi var? Haydi yüzleşelim, çok para harcıyorsunuz. Ne kadar para kazandığınızın bir önemi yok, herkes kazandığı parayı bir şekilde harcar. Ayda 2000 tl de kazansanız, 20,000 tl de kazansanız, yinede parasızsınızdır.

Milyonerler hayatlarında farklı bir bakış açısı seçerler. Kazandıkları paradan daha az harcarlar. Her para kazandıklarında hayatlarını bir üst seviyede yaşamaya başlamaktansa bu ekstra parayı yine işe kanalize ederler, yeni yatırımlar gerçekleştirirler ve gelecekte bu ekstra paradan yine para kazanırlar. Bunlar hisse senedi olabileceği gibi gayri menkul ve benzer şeylerde olabilir.

Milyoner

Acil Eylem Planı: Geçmiş 3 ay’ın banka dökümlerini çıkartın ve inceleyin. Detaylı bir liste ve kategorilendirme yaparak her bir kuruşun nerelere harcandığını hesaplayın ve kaydedin. Akabinde sonrası için sağlam ve tutarlı bir bütçe hesaplayın. eğer bu bütçeler zor ise bir takım blog makaleleri ve yazılardan yararlanarak bir olurunu bulmaya çalışın.

4. Yatırım Yapmıyorsunuz!

Çalıştığınız iş sizi hiçbir zaman zengin yapmayacaktır. Köşeyede biriktirdiğiniz kumbara yada benzer şeylerde aynı şekilde. Peki nasıl zenginliğe ulaşacağız?

Hemen Yatırım yapmaya başlayın.

Ne tarz bi yatırım bu? diye soracaksınız, hemen açıklıyorum. YATIRIM kabaca; kişilerin, işletmelerin yada ülkelerin, ileride değerlenebileceki, ekonomik değeri olan kaynakları satın alarak toplaması ve biriktirmesi şeklinde özetlenebilir.

Milyoner ler bu şekilde yatırımlar yaparlar, siz yapıyor musunuz?

Bu yatırım çok çeşitli olabilir, bir hisse senedi satın almak yada büyümesi muhtemel iş fikirlerine yatırım yapmak, ortak olmak da bir çeşit yatırımdır. Unutmayın ki sadece gayrimenküle yatırım yapmak her zaman iyi sonuçlanmamaktadır.

Kullandığınız o müthiş araba bir yatırım değildir, evinize aldığınız o elektronik aletler kıllar yünler de yatırım değildir. Hatta oturduğunuz eviniz bile belki yatırım olarak sayılmaz. Bunların hepsi ileriye dönül olarak size masraf açabilecek kalemler.

Bunları toparlamayı hemen bırakın ve size uzun dönemde para kazandıracak şeylere yatırımlar yapmaya başlayın.

Milyoner

Acil Eylem Planı: Elinizdeki tüm yatırımların, bugün ki değerlerini de yazmak suretiyle bir listesini çıkartın. Bu listeden memnun musunuz? Kendinize yararlı olabilecek şeylere yatırım yapmak için detaylı bir plan çıkartın ve size yük olacak şeylere yatırım yapmayı hemen bırakın.
Milyoner olmak İMKANSIZ değil. Hatta yeterli bilgisi ve zamanı olanlar için göreceli olsada kolay bile diyebiliriz.

AMA yorucu birçok mücadeleyi aşmayı gerektirdiği için zorlu olacaktır. Eğer 1 milyon TL gibi bir meblaya yada üzerine ulaştıysanız, “game of money” olaylarını daha da detaylı bir şekilde öğrenmeye devam edin. Bu öğrendiklerinizden ve tecrübelerinizden dersler çıkartın ve yatırımlar yapmaya devam edin. Kısa süre sonra hedefe ulaşacaksınız.

Benden bu kadar, sizinde “yok arkadaşım bu yanlış” yada “adam doğru söylüyor” gibi yorumlarınız varsa aşağıdaki yorum bölümü ile bana ve diğer okuyuculara ulaşabilirsiniz.

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…