SMC Takumar 50mm f1.4 Lens İnceleme

Uzun süredir peşinde olduğum Super Multi-Coated Takumar 50mm f/1.4 lensi sonunda satın aldım.

Öncelikle lens hakkında henüz bilgisi olmayanlar için kısa bir tanıtım yapmakta fayda var diye düşünüyorum. 1960 lı yıllarda Asahi Optics Japan tarafından üretilmeye başlanan Takumar serisi, o dönemde Zeiss ile kapışabilmek adına müthiş derecede kaliteli şekilde üretiliyormuş. Hatta ortalıkta dolaşan rivayetlere göre o dönemde fabrikada banttan çıkan her Takumar zarar ile çıkıyormuş.

40-50 yaşında olmalarına rağmen metal kasaları ve kusursuz işçilikleri sayesinde günümüzde bile çok rahatlıkla çalışabilen bu lenslerin temizini bulursanız kaçırmayın derim.

Günümüze kadar ulaşan modellerin bazılarının diyafram halkalarında küf ve mantar görülebildiği gibi iç merceklerde de yine aynı şekilde lekelenmeler ve mantarlar olabiliyor. Ayrıca çok sık karşılaşılan bir problemde netleme ve diyafram halkaları sertleşiyor yada arızalanabiliyor.

Bunlara ve tabiki camlar üzerindeki çiziklere dikkat ettiğiniz sürece bulduğunuz yerde balıklama atlayın derim.

Lensin en önemli mevzularından biriside Radyoaktif olması. Evet yanlış duymadınız, bu küçük efsanevi lens üretim esnasında mercekleri son derece kararsız ve radyoaktif bir madde olan Thorium 232 ile üretildiği için radyoaktif ışıma yapmakta.

Şimdi “oha arkadaş bu lensi sürekli suratımıza tutacaz, hatta vizörden bakarken direk gözümüze ışıyacak sakata gelmeyelim” şeklinde serzenişe geçmiş olanlar için belirtelim: Cihazın saçtığı radyasyon, güneşli bir havada yalın ayak toprak üzerinde yürüdüğünüzde alacağınız radyasyon seviyesinden çok çok daha az bir seviyede radyoaktif. Hatta uzmanlar bir adet muz yediğinizde aldığınız radyasyon bu cihazdan daha çok şeklinde açıklamalar yapıyorlar.

Kısaca söylemek gerekirse bu lensi komple ağzımıza atıp yemediğimiz yada lens camlarını kırıp parçacıklarını solumadığımız sürece hiç bir sıkıntı yok.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, cihazın kontrası, verdiği renkleri ve bokehleri müthiş. Kendine has bir karakteristiği olan lens bulmak pek kolay değildir ama bu lens ile çekilen fotoğraflar resmen Takumaaaar diye bağırıyor.

1.4 diyafram düşük ışıkta, düşük ISO‘larda fotoğraflar çekebilmemizi sağlıyor. 1.4 diyaframda bile gayet keskin fotoğraflar çekilen lens alan derinliği konusunda müthiş görseller veriyor.

Bu sığ alan derinliği özelliği yüzünden DSLR video ile uğraşanların favori video lensi olarakda biliniyor.

Son olarak Lens’in radyasyon seviyesi ve ışıma oranları için Youtube‘da bolca bulabileceğiniz videolardan birisine yer vererek yazımızı sonlandırıyoruz.

Tasarımla Kalın…

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…