Sosyal Medya Grafiklerinizi Canlandıracak 5 Tasarım Fikri

Sosyal Medya Fotoğraflarınızın Paylaşılabilitesini Arttırmanın 5 Yolu

Son günlerde görsellerin sosyal medya da nasıl kullanıldığını fark ediyor musunuz? Artık sadece metin tabanlı paylaşımlar bayat kalıyor değil mi?

Her paylaşım artık en azından bir görsel, grafik yada video içeriyor. Bunun bir sebebi var tabiki, görsellik başka hiç bir şeyin yapamadığı kadar vurucu. İnsan beyni görsel bi uyaranı metne göre 60.000 kez daha hızlı işleyebiliyor. Demek ki neymiş, bir görsel binlerce kelimeden değerliymiş…

Peki grafik tasarımcı değilseniz yada bu tarz meselelere kafanız çok basmıyorsa ne yapacaksınız? Yada “Bu işler problem değil ama çok zaman alıyor be hocam” diyor da olabilirsiniz.

Bir grafiker tutup bu işleri çözebilirsiniz ama tabiki buda bir miktar para harcamak durumunda kalmanıza yol açacaktır.

O zaman derin bir nefes alın ve grafik tasarımın o kadarda zor olmadığı, kendi kendinize bu işleri çözebildiğiniz, çok pahalıya patlamayan ve hepsinden önemlisi tekrar tekrar uygulanabilen alternatif bir evrene yolculuğa çıkalım. Hazır mısınız ? Öyleyse sosyal medya da ilgi görecek ve görsellerinizin paylaşılma şansını arttıracak 5 ipucunu sıralamaya başlayalım.

1. Çok Fazla Metin Kullanmaktan Vazgeçin

Hoppa iyide ben metin kullanmayı seviyorum, hatta şu anda cayır cayır kullanıyorum. Metin iyidir hoştur ama çok kısa zamanda sıkıcı hale gelebilir, halbuki birkaç görsel kullanarak olaya renk kattığımızda yada bazı ağır işleri bir kaç güzel fotoğraf ile kolaylaştırmak daha rahatlatıcı olur değil mi?

Twitter , Facebook yada Pinterest için bir görsel hazırlıyorsanız, metnin görselin her tarafını doldurup boğmasından kaçının.

Blog makalenizi destekleyecek görseller hazırlıyorsanız ki ben makale görselinin başlığı ve içeriği destekleyici olarak kullanılmasını çok severim, bu grafiği makalenin en üstüne yerleştirin. Bu ziyaretçilere, makaleyi sosyal medyada paylaşmak istediklerinde bir ipucu ve yönlendirme olacaktır. Ayrıca görselinizde makalenizin ismi de yazdığı için daha da enteresan gelecektir.

Birkaç örnek vereyim:

Fazla Metin Kullanmayin
Örneklerde görüldüğü gibi, grafikler tasarlarken mutlaka metinleri, ecnebilerin “Empty Space” dedikleri boş alanlara yerleştirin.Bu metinlerinizin daha kolay okunmalarına, daha kolay anlaşılmalarına ve doğal olarak daha çok. Paylaşılmalarına destek olacaktır.

Hatta görsellerinize Sosyal Paylaşım butonları ekleöeminizi sağlayan küçük eklentiler kullanmaktan da çekinmeyin.

2. Yüksek Kaliteli Stock Fotoğraflar Kullanın

Unutmayın, paylaştığınız görsellerin kalitesi, markanızın yada sizin kalitenizi direk yansıtan en önemli etkendir.

Stok Fotoğraf Kullanın
Peki yüksek kalite stock fotoğraf kullanımının bize ne gibi bir getirisi olacak? Çok basit ; İnsanoğlu çekicilik esasına göre çalışır. Biz insanlar, güzel olan şeyler fark eder, beğenir ve tıklarız. Peki kaliteli bir şekilde çekilmiş ve içeriğimizi destekleyen şık bir fotoğrafdan daha güzel ne olabilir ki?

Güzel bir stock fotoğraf sadece insanların dikkatini çekmekle kalmaz, markanızın kredibilitesini ve profesyonalizmini de fişekler. Sürekli olarak karıncalı, düşük kaliteli yada deforme olmuş fotoğraflar paylaşan bir markanın çok fazla takipçisi olmadığını kolayca gözlemleyebilirsiniz.

Hocam öle atıp tutuyon ama bu stock fotoğraflar da ateş pahası nası alacaz” dediğinizi duyar gibi oldum. Stock fotoğraf olayı eskisi gibi çok pahalı olan bi mevzu değil, sürekli olarak ucuz ve kaliteli fotoğraflar sunan güzel siteler açılmaya devam ediyor. PexelsUnsplashLife of PixSplitShire gibi sitelerde gayet kaliteli ve bedava fotoğrafların yanında 1$ gibi fiyatlara da kral fotoğraflar bulabilirsiniz.

Buralardan aldığınız fotoğrafların boyutları hiç de küçük değil, baskı işlerinde dahi rahatlıkla kullanabileceğiniz boyutlarda ve neredeyse hepsinin ticari kullanım izinleride var. Siz yinede alırken  iyice göz gezdirin sonra sakata gelmeyin.

İşte!! Artık markanızı temsil ederken düşük çözünürlüklü ve dandirik fotoğraflar kullanmaya devam etmek için hiç bir sebebiniz kalmadı ehehe.

3. Çok Çeşitli Görsel Öğeler Kullanın

Hiç kuşkusuz görsel içerik, sosyal medyada takipçileriniz ile etkileşime girmek için en güçlü yöntem. Fakat takipçileriniz ne kadar sadık olsalarda sürekli aynı şeyleri temcit pilavı gibi önlerine sunarsanız sıkılacaklardır. Peki bu problemi nasıl çözeceğiz? Farklı öğeler kullanarak tabiki, işte size birkaç farklı fikir:

Alıntı Grafikleri

Alıntı grafikleri takipçileriniz ile sadece ürün bazında değil, markanızın anlamı ve mesajı doğrultusunda da iletişim kurmanızı sağlar.

Alıntı Grafikler Kullanın
Bu tip görsellerin bir başka getiriside, takipçileriniz eğer bu alıntı cümleyi kendileri ile özdeşleştirebilirlerse, bunu arkadaşları ile paylaşmak için gerekli motivasyonu da otomatik olarak kendilerinde bulacaklardır. Cesur ve güçlü alıntı cümlerin yanı sıra hafif ve minimalistik alıntılar ile bir takım denemeler yaparak takipçilerinizin paylaşmak için can atacakları görseller hazırlayabilirsiniz.

Infografikler

Hikaye anlatımı takipçileriniz ile etkileşime girebileceğiniz en güzel yöntemlerden biridir, infografiklerde bunu görsel açıdan etkileyici şekilde yapabilmenin en güzel yoludur.

Infografik Kullanın
World Vision ‘ın Pinterest üzerinde yaptığı bu paylaşım çok güzel bir örnek. Görsel bir anlatıma yönelerek sadece marka misyonlarını anlatmakla kalmıyor, bu ve buna benzer hayır işleri ile yakından ilgilenen takipçilerine de bunu paylaşmaları için yeterli motivasyonuda veriyor. Bu çok büyük ölçeklerdeki ham bilginin nasıl ilgi çekici şekilde insanalara iletilebileceğine çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

İnfografikler tasarlarken, her zaman gerçekleri ve figürleri organize ve mantıklı yollar ile sergilemeye dikkat edin. Renkleri “hoppa bak burası önemli, dikkat et!” şeklide direktifler oluşturacak şekillerde kullanın ve ikonlarıda hikaye anlatımını destekleyecek şekillerde sıralayın.

Ekran Görüntüleri (Screenshot)

Eğer müşterilerinizin bir şeyler hakkında soruları varsa, neden hemen bir ekran görüntüsü oluşturup bunu sıkça sorulan sorular formatında sosyal medya da paylaşmayasınız ki? İyi fikir değilmi? Yine bir ekran görüntüsü kullanarak üzerinde çalıştığınız yeni bir şeyi yada yeni bir özelliği duyurmak için kullanmak da iyi olabilir. Bu tarz bilgiler takipçilerinize sadece kendilerine özel bilgiler aldıklarını hissettirecektir.

Başka nasıl bir yöntem ile kullanılabilir diye düşünürsek, ekran görüntüsünü akıllıca kullanarak bazı şeyleri açıklama yada örnek gösterme amacıyla içerikler hazırlarsanız, insanlar genelde hemen paylaş butonuna basacaktır. Görsel kılavuzlar hayatımızı daha kolay hale getirirler ve metin versiyonlarına nazaran daha kolay anlaşılabilirdirler. Eğer takipçilerinize “aha işte bu” anını yaşatabilirseniz onlarda hemen paylşım yoluna gideceklerdir.

Screenshot Kullanın

Fotoğraf

Fotoğraf becerilerinizi gösterin. Instagram da ve twitter da insanlara dünyanın sizin gözünüzden nasıl gözüktüğünü göstermenin en iyi yolu fotoğraf çekmektir. Akıllık telefonlardaki müthiş fotoğraf uygulamalar sayesinde herhangi bir yerde çat diye süper fotoğraflar çekebilir ve direk telefondan düzenleyerek paylaşabilirsiniz.

Fotoğraflar aynı zamanda süper paylaşılabilir içeriklerdir, her hangi bir sosyal medya aracına baktığınızda gün içerisinde milyonlarca fotoğrafın sürekli olarak paylaşıldığını görebilirsiniz. Eğer biraz zaman ayırıp birkaç güzel poz yakalarsanız, emin olun size dönüşü beklemediğiniz kadar çok olacaktır.

Fotoğraf Çekin
Eğer sosyal medya için çok fazla sayıda görsel hazırlamak durumundaysanız, işinizi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için kendinize basit şablonlar oluşturmanızı öneririm. Sizin için bu tarz görselleri oluşturmak ne kadar sancısız olursa, bundan o kadar fazla zevk alırsınız ve dolayısıyla o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz.

4. Görsel Trendlere Zıplayın

Tasarladığınız görsellerin yeterince tarz olmadığınımı düşünüyorsunuz? Size bir sır veriyim öyleyse; “Pinterest araştırması yapın“. Pinterest, benim favori görsel trend arama aracım çünkü tamamen görsellik üzerine kurulu. Alıntı kartlarından infografiklere her tür görseli burada rahatça bulabilirsiniz. Ayrıca burada hangi tür grafiklerin hangi kitlelere hitap ettiğini de pinlenme sayılarına bakarak tahmin edebilirsiniz.

Tabiki direk olarak görseli kopyalamayın sakın, bu görselin size neleri çağrıştırdığını inceleyin, hangi tür elementler nasıl kullanılmış gibi fikirler üretin. Buna benzer neler yapabileceğinizi düşünün ve benzer bir görsel oluşturma yoluna gidin.

Pinterest’den toparladığım şu görselleri bi inceleyin;

Pinterest Kullanın
Hangi alıntı sizi kendine çekti? Hangisi diğerlerinden öne çıkıyor? Fontmu güzel yoksa fondaki fotoğrafmı? Yoksa renklerimi beğendiniz?

Ortadaki pin’e dikkat ettinizmi? Neredeyse 18.000 repin almış. Basit, fonda bir fotoğraf olmayan, siyah beyaz bir görsel. Verdiği mesaj çok fazla teferruat gerektirmeden işini güzelce yapıyor zaten. Sadece “but never” kelimesi vurgulanmış.

Grafikler vurucu olabilmek için çok fazla karmaşıklık gerektirmez. Hatta işin gerçeği ne kadar basit ise o kadar iyidir. Şu sıralar ki trend, vermek istediğiniz mesaja ters düşebilecek her elementi çıkartıp atmak yönünde.

Kısaca bir gözünüz Pinterest‘te olur ve yeni trendleri yakalayıp, inceleyip kendinize has yeni görsellere çevirebilirseniz, sürekli olarak yeni trendleri yakalayan, dikkat çekici ve süper paylaşılabilir görselleri üretebilirsiniz. Haydin Pinterest’e ozaman…

5. Grafiklerinizi Markalayın

Yüksek paylaşılabilitesi olan grafikler yaratmanın ana sebebi insanları sitenize çekmektir. Ama ben nette sürekli olarak nereden çıktığı belli olmayan, takip edilemeyen binlerce grafik ile karşılaşıyorum. Güzel bir içerik bulduğunuzda ve bu konuda daha çok bilgiye ulaşmak için bu bilginin geldiği yeri arayıp bulamadığınızda ne kadar kötü hissettiğinizi bir düşünün.

Bunun sizede olmasına izin vermeyin derim.

Her zaman her şartta grafiklerinize yine gevurların watermark dediği, logo yada isim şeklinde örneklerini görebileceğiniz filigranlanı eklemeyi unutmayın. Hatta bu filigranın full renkli logo yada isim olmasına bile gerek yok, basit bir website linkini görselin altında çok göze çarpmayan bir yere kondurmanız bile markalama için yetecektir.

Ayrıca yazının başlarında belirttiğim şablonları da unutmayın, infografikler alıntılar gibi çeşitli görseller için şablonlar oluşturmanız markanızın devamlılığı ve istikrarı açısından hayati önem teşkil etmektedir. Bu şekilde bir grafik şablonu takip ettiğinizde takipçileriniz sizin grafiklerinizi isminizi okumadan bile tanımalarını sağlayacak. Ama siz yinede isminizi cisminiz, yazmayı unutmayın ehehe.

Sürekli aynı fontu yada aynı metin boyutunu kullanabilirsiniz, yada sürekli neşeli yada üzgün mesajlar yazmak gibi aynı duygusal hissi kullanabilirsiniz, hatta sürekli fotoğraflarınızda aynı filtreleri bile kullanabilirsiniz. Bunun gibi bir şablon kullanarak hangi fontları kullandığınızı unutma derdinden kurtulmanın yanı sıra güçlü bir marka etkisi de yaratmış olacaksınız.

Kendi marka algınızı yaratmanıza yardımcı olacak bir kaç şablon örneği sıralayalım;

Renk Paletleri: Markanız ne anlatıyor? Genç ve dinamik bir yapısı mı var? Bu durumda, sarı yada turuncu gibi parlak ve göz alıcı renkleri seçmelisiniz. Eğer markanız güvenilirlik ile ilgiliyse mavi rengin baskın olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu renkleri ve paletleri fontlarınızda yada görsellerinizde çerçeve olarak kullanabilirsiniz. Yine benden size bir kıyak daha… Aşağıda bazı güzel ve denenmiş renk paleti örneklerini bulabilirsiniz.

Renk Paletleri Kullanın
Font Kombinasyonları: 2 yada daha fazla fontu alın ve kendince tutarlı bir takım kombinasyonlar oluşturarak beraber kullanın. Bana kalırsa doğru yada yanlış font kombinasyonu diye birşey yoktur, tabiki Comic Sans fontu falan kullanmıyorsanız ehehe Aman diyim kesinlikle comic Sans kullanmayın, ama serif ve sans serif fontları kombine edebilirsiniz. İşte yine örnek olacak bazı kombinasyonlar:

Font Kombinasyonu Yapın
Filtreler: Eğer görselinize romantik bir hava katmak istiyorsanız ve fontlarınız da çok sırıtıyorsa filtreler imdadınıza yetişecektir. Doğru seçilmiş ve kullanılmış bir filtre görselinizi öne çıkaracak, kendine özgü bir hava yakalamasını sağlayacak ve dolayısıyla da daha çok paylaşılabilecek bir yapıya kavuşturacaktır. Yine örneklendirmek gerekirse:

Filtre Kullanın

sosyal medya

Filtreler yine markalama konusunda devamlılık yaratan yegane unsurlardan biridir. Kendi filtrelerinizi yaratmak ve bunları kullanmak, görselleriniz üzerindeki kontrolünüzü arttırmakla kalmaz, marka algınızı da daha kesin ve belirgin hatlara sahip olmasını da güçlendirir.

Artık Sıra Sizde

Yukarıdaki tasarım hilelerinden hangilerini sosyal medya paylaşımlarında kullanmayı düşünüyorsunuz? Gördüğünüz gibi çok basit şeyler ile görsellerimize renk katmak ve daha paylaşılabilir hale getirmek mümkün. Sizinde bunlara ekleyecek hileleriniz ve yöntemleriniz varsa yorum yapararak paylaşabilirsiniz.

Tasarımla kalın…

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…