Tembel İnsanların Daha Başarılı Olmasının 7 Sebebi

Tembellik, az yada çok her insanda bulunan bir mevzu. Bazı kişilerde bu seviye genel toplum ölçülerinden baya bi fazla olabilmekte. Bunu kötü bir şey olarak görmeye çok alışkınız aslında ama ya değilse? Ya tembellik daha başarılı olmaya yardımcı oluyorsa? Hiç Düşündünüz mü? Tahmin ediyorum ki bu yaklaşım bir çoğumuzun hoşuna gitmiştir eheh. Günümüzde birçok üşengeç insan inanılmaz ölçüde başarı yakalayabilmiş durumda. Tarih de bize bu konuda bir çok kesin örnek vermekte. Mesela Charles Darwin zalım bir tembel olarak bilinir. Öğretmenleri ve ailesi küçükken gramer ve matematiği ona öğretebilmek için çok çekmişler, ki çoğu zaman ders esnasında uykulara dalıp gitmiş afacan. Kolej yıllarında da spor yapmak yerine balık tutmak ve kargaları vurmak gibi aktiviteleri tercih etmiş. Zamanının çoğunu pub’larda geçirmiş. Hatta konuyu bilimsel çalışmalarına getirecek olursaki orda bile çok tembellik yapmış ve tezlerini yazması yıllar sürmüş.

Bunun gibi aşırı tembellikleri ile bilinmelerine rağmen inanılmaz başarılara ulaşmış pek çok ünlü isimden bazılarını sıralayacak olursak; Einstein, Newton, Picasso, Mendeleev ve benzer bir çok isim karşımıza çıkacaktır. Bu da şunu gösteriyor ki üşengeç insanlar başarılı olma  konusunda çıtayı çok çok yukarılara taşıyabiliyorlar ve tembelliği büyük bir avantaj olarak kullanılabiliyorlar.

tembel

Tembel Olmak Başarıyı Nasıl Etkiler

Haydi üşengeç insanların neden başarılı olma şanslarının normal insanlardan fazla olduğuna şöyle bi bakalım.

Yaratıcıdırlar

Tembel insanlar işlerini organize ederken çok yaratıcı olabilmekteler. Gereksiz şeyler ile vakit kaybetmeden gerekli olan işe bağlı kalabilmekte ve halletmekteler. Üşengeç insanlar, rutin ve tekrar eden işleri en iyi şekilde optimize etmeyi ve otomatik yöntemler bulmayı daha iyi yaparlar. Tembel bir insan için en can sıkıcı şey, aynı işleri tekrar tekrar yapmaktır.

Tembel insanlar her zaman hayatı daha kolay hale getirirler. Üşengeç insanlar toprağı kazmak için bu kadar üşenmeselerdi, kazı makinaları ve grayder’leri icat etmezlerdi. Temizlik yapmaya bu kadar üşenmeselerdi elektrik süpürgesini de bulamazlardı. Kim bilir, belki bu yüzyıldaki tüm müthiş icatları tembel insanlar bulmuş olabilir.

Girişimcidirler

Genel olarak üşengeç insanlar daha girişimci ruhludurlar. Akıllarında bir çok fikir ve proje vardır ama derin düşüncüler ve sorumluluklar çok fazla yer kaplamaz. Farklı kategorilerde düşünürler, işin sürecinin sıkıcı olmaması onlar için önemlidir ve bu yaklaşımla işin sonunda başarı neredeyse garantidir.

Ne zaman dinleneceklerini iyi bilirler

Ne zaman dinleneceğini bilip uygulamak çok önemli bir meziyet. Ne kadar çok enerji tüketirseniz, büyük fikirleri ve planları gerçekleştirmek için o kadar az enerjiniz kalır. Kendilerini sürekli olarak sıkı bağlar ile sınırlayan insanlar çabuk yaşlanıyorlar ve hafızaları bir o kadar çabuk kötüleşiyor. Bazı bilim adamlarına göre erkenden kalkmak ve hemen kendini egzersize ve işe vurmak sağlığınıza çok kötü etkiler veriyor, özellikle 40 yaşını geçtiyseniz. Öte yandan üşengeç insanlar daha relax oluyor ve tembellik yapıyorlar.

tembel

Daha Relaxdırlar

Tembel insanlar hiçbir şey için çok acele etmezler ve bi işten bir işe hemen tak tak atlamazlar. Zamanı kullanırlar ve yavaş yavaş işten işe geçerler. Bazı insanların panikleyip dikkatlerinin dağıldığını ve yapmaları gereken işleri zamanında bitiremediklerini görmüşsünüzdür. Ama üşengeç insanalar daha az endişelenirler ve sakince işlerine konsantre olurlar.

Hedeflerini bilirler

Üşengeç insanlar hedeflerine odaklanırken yapılacak işi başkalarının önceliklerine bakmaksızın kendi önem sırasına göre dizmeyi iyi bilirler. Onlar basitçe başkalarının önceliklerini düşünmek için çok tembeldirler, hemen kendi önceliklerini düşünürler. Çok rahat takıldıkları için bu işleri halletmek için gereken süre onlarda daha kısa olur.

Akıllı olmak zorundadırlar

İş ortamında tembel olabilmek için gerçekten parlak bir zekaya ihtiyaç vardır. Öyle bir yol bulmalısınızdır ki, uzun bir süre hiç bişey yapmadan durabilmeli ama yapılması gereken tüm işleride zamanında geciktirmeden yapabilmelisiniz dir. Bir iş yerinde çalışanlar ya akıllıdır yada hafif saf, ya tembeldirler yada aşırı çalışkan. İşte bu eşitlikte hem akıllı hemde üşengeç iseniz, muhtemelen o iş yerindeki en efektif çalışan sizsiniz demektir.

Tembellik için teknoloji kullanırlar

Günümüzde birçok şeyi daha kolay yapabilmemiz için birçok program, mobil uygulama ve alet edevat bulunmakta. Üşengeç insanlar tüm bunları bilirler ve yapılacak işleri 2 kat daha hızlı yapabilmek için kullanırlar. Örnek vermek gerekirse; bir dökümanı yazıp sırasıyla avukata, editöre ve müdüre gönderip kontrol etmelerini isteyecekse, her birine dökümanı gönderip cevap beklemektense, online olarak Google Docs dökümanı oluşturur ve bu kişilere paylaşım açar. Böylelikle kişiler aynı anda hem dökümanı okuyup hem yorumlayıp hemde değişiklik yapabileceklerdir. İşte bu örnek akış bile işin çok daha efektif ve kısa bir sürede hallolmasını sağlayacaktır. E dolayısıyla bu da tembellik yapmak için daha bol vakit demektir.

tembel

Amerikalı bir profesör olan Arnold Ludwig, hayatında başarılı olan 1000 kişilik bir test grubu ile yaptığı bir analizde, kişisel yetenekleri bir yana bıraktığımızda tüm bu kişilerin boş vakit harcayabildiklerini görmüş. Kuşkusuz bu günümüz modern yaşamı ile kıyaslandığında bir paradox gibi gözükebilir ama Einstein’ın da dediği gibi;

“Can sıkıntısı, hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirmek için en iyi araçtır.”

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…