Uber Türkiye Deneyimi ve İndirim Kodu

Bir süredir çok konuşulan ve iyi mi kötü mü olduğuna bir türlü karar verilemeyen UBER‘i test etme ve kendimce bir fikir edinmeye karar verdim. İstanbul’da etkin bir şekilde kullanabileceğiniz UBER hizmeti ile ilgili öncelikle kısa bir bilgi vererek yazıma başlıyorum.

Nedir bu UBER ?

UBER aslında bildiğimiz taksi sisteminin biraz daha teknoloji ile süslenmiş ve kolay kullanımı sağlanmış bir versiyonu diyebiliriz. İsterseniz günlük standart araçlar kullanabileceğiniz gibi istersenizde lüks araçlar ile yolculuk yapabiliyorsunuz. Öncelikle akıllı telefonunuza UBER uygulamasını kurmak ile başlıyoruz. Kolay bir kurulumun ardından sisteme üye oluyorsunuz ve yolculuklarınızda kullanmak amacıyla bir kredi kartı bilgisi giriyorsunuz. “Hoppaa noluyor dakka bir kredi kartı falan?” diye hemen celallenmeyin, zira sistem artık nakit taşıma, şöföre para verme, yok efendim para üstü al, para bozdur, bahşiş ver gibi tüm dertleri yok etmek için kredi kartına ihtiyaç duyuyor. İnanın bana o kadar kolay ve rahat bir deneyim oluyor ki normal taksi artık sıkıntılı gelmeye başlıyor.

Ayağımız alışsın bi indirip yap be UBER

Bu arada uygulamayı indirip ilk kayıt olduğunuzda 21yvrvznue indirim kodunu kullanarak ilk yolculuğunuzda 40 TL indirim uygulayabilirsiniz.

Uber

Evet ne diyorduk, sistemde şöföre kesinlikle para vermiyorsunuz. Gideceğinizi yeri telefonunuzda ki uygulama da adres girerek yada GPS yardımıyla buluyorsunuz. Zaten şu an ki konumunuzu telefondan alan uygulama size en yakın UBER şöförünü tespit edip bulunduğunuz yere, yani ayağınıza kadar yönlendiriyor. Sizi daha planlama yaparken gideceğiniz mesafe, süre ve yakındaki UBER araçlarına göre hesaplanan ve genelde doğru çıkan bir ücreti daha o anda görebiliyorsunuz. Böylelikle yolculuk sonunda kartınızdan otomatik olarak çekilecek miktarı biliyorsunuz ve bir sürprizle karşılaşmıyorsunuz. Bu arada uygulama üzerinden gelen şöförün adı, iletişim bilgileri, aracı, plakası ve en önemlisi daha önceki hizmetlerinden ötürü kullanıcıların verdiği puanlamalar sonucu oluşan Şöför Reytingini (Puan diyelim) de görebiliyorsunuz. Bu arada pek kimsenin bilmediği bir mevzuyu da gün ışığına çıkartmakta fayda görüyorum, nasıl şöförlerin bir puanı varsa sizinde yolcu olarak bir puanınız var. Sizi istediğiniz yere ulaştıran şöförde sizi bıraktıktan sonra size bir puan vererek puan ortalamanıza etki edebiliyor. O yüzden kendinizi kral gibi görüp saçma sapan işler yapmayın derim eheheh sonra sizi kabul edecek UBER şöförü bulamayabilirsiniz.

Onu Bunu Bırakta Araçlar Nasıl?

Ben UBERXL hizmetini kullandım. UBERXL adında anlaşıldığı gibi VIP minibüsler olarak özetlenebilir. 6 kişi rahatlıkla sığabilen araçlarla arkadaş gurubunuz topluca seyahat edebilir. Bildiğim kadarıyla herkes UBER kullanıcısı ise masrafları eşit şekilde paylaşma özelliği de varmış. Neyse konuya dönersem, gelen siyah Mercedes Vitoyu görünce baya bi gaza geldim ne yalan söyliyim. İçi komple siyah deri ile kaplı, karşılıklı bakan koltuklardan oluşan gayet şık bir araç ve gayet kibar bir şöför karşıladı beni. “Orkun Bey değil mi?” diye sordu, belli ki sistem onada benim detaylarımı göndermişti. Sizin belirlediğiniz rota şöföre de bilgi olarak geldiği için hiç bir detaya gerek kalmadan hızlıca şöför yola çıkıyor ve gitmek istediğiniz yere, sizin belirlediğiniz rota üzerinden devam ediyor.

Uber

Şöföre soru sormazsanız kesinlikle konuşmuyor ve kafa şişirmiyor. Sigara içme yada müziği aça gibi rahatsız edici hiç bir mevzuya yer yok. Sessiz sedasız konforlu ve rahat bir yolculuk yapıyorsunuz. Gerçi biraz meraktan birazda alışkanlıktan ötürü çok duramadım ve şöföre sorular sormaya başladım. Sorularımın sonunda, şöförlerin genel olarak UBER sisteminden memnun oldukları, genelde UBER‘i yabancıların ve turistlerin kullandığı gibi sonuçlara ulaştım. Hatta “Türk görünce seviniyoruz” gibi bir cümle bile kurdu şöför. UBER‘i bizim alışkanlık haline getirmemiz ve yaygın şekilde kullanmamız biraz daha sürecek gibi gözüküyor.

Yolculuk Paylaşma

Yolculuğa devam ederken sizde uygulama üzerinden rotayı gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve yolculuk esnasında müdahale edebiliyorsunuz. Hatta yolculuğunuzu üçüncü kişilerle paylaşma gibi bir özellik var ki gayet ilgimi çekti. Mesela eşiniz sizi merak etti, paylaş butonu ile ona bir link gönderiyorsunuz ve oda ister telefon istersede bilgisayarı üzerinden sizin yolculuğunuz gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor.Hedef noktanıza vardığınızda yine şöför kibarca inip kapınızı açıyor ve özel bir şöför edasıyla sizi yolcu ediyor. bazı araçlarda kapılar otomatik olduğu için şöförler inmeyebiliyor ehehe. Gitmek istediğiniz yere geldiğinizde siyah VIP minibüsden ve dolayısıyla şöförünüzün açtığı kapıdan inince etrafta da meraklı gözlerin hedefi oluyorsunuz. Karizma oluyor şimdi yalan yok.

Uber

İlk yolculuğumda kullandığım indirim kodu sayesinde toplam tutarın üzerine sadece 4 TL daha ödeyerek istediğim noktaya varmış oldum. Hemde gayet şık, konforlu ve karizmatik bir araç ile. Normal taksiden biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz tabi ama düşünürseniz taksiciyle uğraşma, rotaya karar verme, nakit ücret verme ve en önemlisi de kat kat konforlu bir seyahat için değeceğini düşündüğüm bir fark bu. Özellikle de eşiniz yada sevgilinizle özel bir gün, davet yada organizasyona giderken müthiş bir artı sağlayabilir. Çocuklu ve geniş aileler içinde UBERXL, 6-7 kişi gayet ekonomik şekilde seyahat edebilme lüksü sağlıyor.

Gelelim Sadede

Toplamda yaptığım 4 UBER yolculuğundan sonra şunu gayet net bir şekilde söyleyebilirim ki; araçlar gerçekten lüks ve şöförlerde iyi eğitimli. Ben şahsen hiç bir sorun yaşamadım diyebilirim. İlk yolculukta kullanabileceğiniz indirim kodunu kullanmanızı ve bizzat kendiniz deneyip görün derim. İlk yolculukta geçerli olan ve size 20 ila 40 TL arasında indirim sağlayacak indirim kodu: 21yvrvznue

Hadi çıkın dışarı ve bir UBER seyahatı düzenleyin.

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…