Viski’nin Sağlığınıza Yararlı 10 Özelliği

swarm mayor
Swarm Mayor özelliğini tekrar aktif etti
23 Haziran 2015
hannibal
Hannibal Lecter Efsanesi
2 Temmuz 2015
Hepsini Göster

Viski’nin Sağlığınıza Yararlı 10 Özelliği

whiskey

Viski ile ilgili keşke daha önce bilseydim arkadaş diyeceğiniz 10 faydalı bilgi. Hadi yine iyisiniz, teşekküre gerek yok…

Viski ‘yi içip içebileceğiniz en iyi alkolllü içeceklerden birisi yapan özelliklere bir bakalım bakalım.  Ertesi gün Hangover‘a sebebiyet vermemesinin yanı sıra bir çokda sağlıklı yönü bulunmaktaymış. Hafta da bir kaç parmak viski içmeniz durumunda size sağlayacağı faydalara bir göz atalım bakalım.

viski1

  1.  Kilo Aldırmaz – Özellikle bayilerde, marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz bira, şarap ve çeşitli kokteyl’lere nazaran viski, düşük kalorili bir içkidir. Düşük şeker oranı sayesinde bir şişe viskiyi kilo alma korkusu olmadan yada bira göbeği yapmadan rahatlıkla içebilirsiniz.
  2. Kalp Sağlığına Çok Faydalıdır – Viski içmenin direk olarak hkalp sağlığınız için faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Dark bira ve şarabın dışında bunu size sağlayacak başka bir içki biliyor musunuz? Viski damar tıkanıklığını ve pıhtı olasılığını önlemek ile kalmıyor, felç ve kalp krizi riskinide en aza indiriyor. İçerdiği antioksidanlar, kolestrolün damarlarınızı tıkamasını engelliyorve hatta iyi kolestrolünüze olumlu etkide bulunarak artmasını sağlıyor.
  3. Kanser ile Savaşır-– Viski yoğun oranda antioksidanlar içerir, özellikle müthiş anti-kanserojen ve anti-mutagenik bir fenolik asit olan “ellagic acid” yönünden müthiş zengindir. Bu antioksidanlar, vücudunuzdaki DNA ların kanserli hücreler ile etkileşmesini engelleyerek carsinojenlerin oluşmasını engellerler. Daha bitmedi, ayrıca vücüdunuzu kemoterapiye karşıda korur ve vücudunuzdaki oksidasyonu da düşürür.
  4. Beyin Sağlığına Faydalıdır –  2003 yışında yapılan bir araştırma sonucunda viskinin Alzheimer ve bunama riskini azalttığı görülmüş. Eğer ileri yaşlarda beyninizin yavaşladığını ve eskisi gibi çalışmadığını fark ederseniz hemen viskiye başlamakta fayda var. Ayırca yaşlanan organların daha iyi çalışmasını da sağladığı bilinen bir gerçek.
  5. Felç Riskini Azaltır –  Viski sadece kolestrollerin damarlarınızda birikmesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda kan damarlarında kolestorel birikmesini de önlemekte. Viski aynı zamanda kan damarlarınızı rahatlatıyor ve bu sayede kan damarlarınızda daha pürüzsüz ve takılmadan akıyor. Viskinin en önemli özelliklerinden birisi bu olarak kabul ediliyor.

İşte buna içilir… Haydi bakalım sağlığınıza diyecem ama  e bu kadar mıydı? diyeceksiniz, değil daha bitmedi, işte yine viskinin sağlığımıza dolaylı olarak yararlı olduğu 5 madde daha.

viski2

  1. Stress ile Savaşır – Stress insan vücuduna çok geniş ölçeklerde zararlar vermekte, ama neyseki bununla baş edebileceğimiz bir kadeh viskimi var. Viski endişe ve stresi azaltarak, sinirlerinizi rahatlatıyormuş. Vücudunuzdaki dolaşımı hızlandırır ve tüm organlara taze ve oksijenle dolu kan hücreleri gönderir. Bir yada iki kadeh viski sizi anında rahatlatmaya ve sakinleşmeye yöneltir.
  2. Hafızanızı Güçlendirir — Viskideki anioksidanlar beyin sağlığınıza katkıda bulunur ve aynı zamanda dolaşımın düzenlmesi sayesinde hafızanızada olumlu katkılar sağlar. Bu sayede hafizanızın yanında aynı zamanda Alzheimer ve bunamaya karşı da korumada sağlamış olur.
  3. Sindirime Yardımcı Olur – Viski’nin sindirime iyi gelecek bir ilaç gibi içildiğini biliyor muydunuz? Ağır yemekler yendikten sonra bir kadeh viski içildiğinde sindirime yardımcı olur ve vücudu rahatlatır. Ayrıca iştahınızı keserek aşırı yeme isteğinizi de kesiyor. En güzeli de midedeki sindirimi kolaylaştırıyor ve zor sindirilen besinlerin sindirimini kolaylaştırıyor.
  4. Ömrü Uzatır –  Yine içerdiği birçok yararlı antioksidanlar sayersinde hastalık rizkinizi azattarak ömrünüzü uzatıyor. Vücudunuzu hastalıkara karşı koruyarak hücrelerinizin gereksiz bölünmesini önlediği için uzun bir hayata da davetiye çıkartıyor
  5. Şeker Hastalarına Faydalı – Viski 0 karbonidrat içeren bir içkidir, kan şekerinize herhangi bir etkisi olmadığı için istediğiniz kadar içebilirsiniz. Eğer şeker hastalığınız varsa birkaç parmak viski size iyi gelecektir.

Kısacası alkollü içecek içeceksek, Viski içecekmişiz, gerisi yalanmış…

Tasarımla kalın…

sign

Orkun Karaburun
Orkun Karaburun
Husband, Designer, Photographer, Director, Thinker, Builder, Geek…